Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Otwarcia wystawy dokonał radny dzielnicy Favoriten Josef Kaindl, który z pewnością jest wielkim koneserem, gdyż z wielką troską i zaangażowaniem mówił o potrzebie mecenatu, jeśli chodzi o sztuki plastyczne. Możliwość przedstawienia artystów i zaprezentowania ich prac.

Przez organizatorów przygotowany został i obfity bufet, i zwiedzanie wieży w scenerii zachodzącego sierpniowego słońca, na którą to chwilę organizatorzy odczekali, a następnie – w świetle świateł i kolorowych neonów – można było podziwiać niepowtarzalną panoramę Wiednia. Dach wieży jakby z rybich łusek, a na samej górze rybie głowy jako element ornamentu. Wrażenia niezapomniane!

Wśród artystów prezentujących swoja prace obecna była wybitna polska artystka plastyk - od lat żyjąca i tworząca w Austrii - Anna Sieragowska. Przy prezentowanych przez nią dziełach zatrzymywali się zwiedzający, padały liczne słowa podziwu. Malarka osobiście witała podziwiających jej prace i jak każdy artysta starała się, by zwiedzający nie TYLKO patrzyli, ale tez widzieli.

Ujrzeli piękno otaczającego nas świata, na które artyści są wrażliwi szczególnie i ukazują je w dziełach. Utrwalają na obrazie, fotografii, rzeźbie ...

Wśród tematyki obrazów pojawiały się malownicze morskie fale, porty bajeczne w kolorach jak z orientalnych bajek ..., przedmioty codziennego użytku jak na przykład artystycznie wykonane kubki do picia, a nawet, co na mnie zrobiło wielkie wrażenie, „portret” starego hydrantu, z odpadającą farbą, zaniedbany, zapomniany, odłożony do lamusa ..., który jakby nagle stał się ikoną czy symbolem przeszłości i - samotności ... Smutny i wyalienowany jak starszy, opuszczony człowiek ... 

A o swojej niezwykłej pracy niech wypowie się najlepiej sama artystka:

Fascynacja światłem, jego zmiennością, nieskończonością tęczowej palety barw, zajmowała mnie od  zawsze.

Ta bardzo dawno zaczęta zabawa ze światłem, była i jest towarzyszem w mojej drodze artystycznej i zawodowej.

Pogłębianie tego tematu nastąpiło na studiach , w katedrze światła. Cichy towarzysz uwrażliwiający moje widzenie, odbieranie i przekazywanie piękna światów - światłem malowanych. Świadoma obserwacja, analiza, dokładne wykorzystanie magicznego spektrum światła, przy jednoczesnym tworzeniu nowych plastycznych światów. 

Fotografia i jej świadome użycie, pozwala mi na utrwalanie i zatrzymanie, naturalnych i zaskakujących przypadków, gry iluminacji i odblasków powstałych w szklistym materiale. Podglądanie i obserwowanie, zmienności medium światła, sprawia ogromna radość i napełnia energią. 

Tymi uchwyconymi momentami, chcę się z państwem podzielić i zaprezentować mój zachwyt, oczarowanie zabawa z światłem. 

Na wystawie zaprezentowałam mały fragment z dużej stanowiącej 50szt  serii, prace zawierającą 4 pojedyncze obrazy, które w tym zestawieniu stanowiły jeden duży obraz (Poliptyk) pod tytułem „Fale światła“. 

Mgr Anna Sieragowska, urodzona w Krakowie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Otrzymała stypendium Miasta Krakowa w temacie „Obrazy Przestrzenne”, zakończeniem tych studiów uzupełniających była indywidualna wystawa w obrazów przestrzennych w Galerii Miasta Krakowa. Następnie artystka pracowała jako samodzielny projektant przestrzeni mieszkalnych i mebli artystycznych.

Po przeniesieniu się do Austrii w roku 1988 pracowała w znanych biurach architektonicznych, studio graficznym oraz fotograficznym. W tym okresie powstało też wiele obiektów artystycznych – biżuteria, moda, rzeźby, obrazy przestrzenne, a także akwarele i obrazy olejne, do których ostatnio wróciła. W chwili obecnej zajmuje się przede wszystkim fotografią artystyczną.

Anna Sieragowska jest członkiem Austriackiego Stowarzyszenia Artystów oraz współzałożycielem Austriacko-Polskiego Związku Artystów w Wiedniu.

 

 

 

Marzanna Danek 

te i inne prace z serii, i nie tylko, są na stronie internetowej www.grafikfoto.at do ogladniecia i kupienia.