Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/wieczor_koled
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/wieczor_koled
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

W sobotę, 25 stycznia br. „Koło Żywego Różańca” prowadzone przez panią Janinę Mroczkowską zorganizowało w Domu Parafialnym przy Polskiej Misji Katolickiej „EMAUS” wieczór zatytułowany „Wspólne kolędowanie”.
Wieczór ten uwieńczył cykl polonijnych obchodów świąt Bożego Narodzenia, kończących się właściwie według kalendarza katolickiego dnia 2. lutego, w święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Licznie przybyłych gości powitał ks. rektor Krzysztof Kacperek, podkreślając znaczenie świąt Bożego Narodzenia, jak również towarzyszących im obrzędów.

W nastrój wspólnego kolędowania wprowadził nas młodziutki Maksymilian interpretując na trąbce austriacką, najsłynniejszą, przetłumaczoną na 300 języków kolędę pt. Stille Nacht”. Odśpiewano wspólnie polską patriotyczną kolędę „Bóg się rodzi”, która w latach II wojny światowej, gdy śpiewanie polskiego hymnu narodowego było zabronione, stała się nieformalnym, zastępczym hymnem w okresie Świąt.

Interesującym akcentem było cykliczne przekazywanie informacji przez organizatorów spotkania na temat historii świąt, ich symboliki i znaczenia obrzędów. Tak więc dowiedzieliśmy się iż tradycja kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich (tzw. Kalendare, które traktowane było jako festyn radosny). Dopiero zakon św. Franciszka z Asyżu wprowadził zwyczaj śpiewania pieśni pobożnych. Polski repertuar liczy 500 kolęd i pastorałek (najwięcej na świecie), natomiast pierwszą w zapisie jest kolęda autorstwa ks. Piotra Skargi ("W żłobie leży").

Tradycja żłobka w pierwotnej formie wprowadzona zastała już w roku 1223 przez św. Franciszka z Asyżu, zaś opłatek jako polskie zwyczaj dzielenia się przy wspólnym wigilijnym posiłku, sięga XVIII wieku.

Choinka – symbol narodzin Chrystusa – jest zwyczajem aryjskim, który rozpowszechnił się z Niemiec w XIX wieku.

Po wspólnym odwiewaniu kolędy „Cicha noc”, ksiądz wikary Szczepan Matuła w serdecznych słowach złożył podziękowanie organizatorom, podkreślając szczególny wkład i zaangażowanie pani Stelli Styczeń, której zawdzięczamy reżyserię tego wzruszającego wieczoru. Pani Stella dbała do końca o przemiłą atmosferę przy wspólnym posiłku, który uwieńczył to wyjątkowe spotkanie.

Ci, którzy mogli przyjść, ale z sobie znanych przyczyn nie chcieli, nie muszą niczego żałować, bowiem sala „Emaus” wypełniona była do ostatniego miejsca.

Elżbieta Maleszewska-Orlowski 

C+M+B oznacza, nie jak ogólnie przyjęte, skrót imion Trzech Króli, ale skrót łacińskiego błogosławieństwa „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom).

{gallery}2014/wieczor_koled{/gallery}