27 listopada 2016 w Instytucie Polskim w Wiedniu odbył się I Polonijny Konkurs Złotej Nutki – w temacie nawiązującym do przedświątecznego okresu - „Kolędy i pastorałki”.
Zaplanowany jest jeszcze Konkurs Recytatorski, „Liryka i epika, którą lubimy”, a w przyszłości dodatkowo konkurs taneczny. Kompleksowo imprezy noszą nazwę: Festiwal Dziecięcej Kultury Polonijnej.
Organizatorzy - Fan Clubu I LOVE POLEN dołożą starań aby integrujący społeczność polonijną, szczególnie młodych rodziców i nauralnie dzieci Festiwal Dziecięcej Kultury Polonijnej, odbywał się cyklicznie i na stałe wpisał się w kalendarz imprez polonijnych. Imprezy takie nie tylko promują polską muzykę i literaturę, czy też popularyzują polskich muzyków, kompozytorów, pisarzy lub poetów ale przede wszystkim bogacą język polski i upowszechniają kulturę polskiego słowa.
Jury Konkursu Złotej Nutki wyszło z propozycją aby zamienić nazewnictwo „Konkurs” na „Festiwal”, co też zostało przez wszystkich z radością przyjęte i pozytywnie zaakceptowane.
W pilotowym konkursie/festiwalu kolęd i pastorałek 27 listopada 2016 r., odważnych dzieci było niewiele:
Laura Bakowska, lat 7 -„Aniołek maleńki jak wróbelek”
Julia Olivia Olszynka, lat 7 - „Świeć gwiazdeczko, świeć”
Laura Maria Mleczko, lat 7 - „Zaśnij dziecino”
Lena Prokop, lat 5 -„Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził”
Kazimierz Antoł, 5 lat
Jędrzej Antoł, 7 lat
Szymon Antoł, 9 lat
Madlen Kunowski, lat 10 - „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
Nikola TATAR, lat 13 - „Mario, czy już wiesz” (niestety rozchorowała się)
Kornelia DOBOSZ, LAT 8 -„A tu już Święta”
Julia Zaleska, 9 lat
Natalie Zając, 9 lat
W honorowym jury zasiedli Sabina Zapiór - sopran, Krzysztof Stępień - gitara, wokal oraz Krzysztof Ludwiński – aranżacje muzyczne, gitara. Jury oceniło wszystkich małych uczestników na równi i każdemu przyznało wyróżnienie „Ładnie śpiewam”. Oprócz tego uczestnicy dostali statuetki, dyplomy a także upominki.
Przegląd kolęd w wykonaniu dzieci, wzbogacony przez kolędy w interpretacji profesjonalistów, Krzysztofa Stępień i Sabiny Zapiór, wprowadził wszystkich obecnych na sali w świąteczny nastrój.
Podziękowania
Sponsorem imprezy był Wydział Kultury miasta Wiednia MA-7, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy również Dyrekcji Instytutu Polskiego w Wiedniu, w szczególności dyrektorowi Rafałowi Sobczakowi, za udostępnienie pomieszczeń Instytutu i upominki dla dzieci.
Dziękujemy również właścicielce najstarszych sklepów polskich w Wiedniu – Wideopol i Miltipol – Pani Elwirze Dubas za ofiarowane zabawki, a Pani Jadwidze Hafner, red. naczelnej polonijnego pisma Jupiter, za ciekawe książki - te prezenty przeznaczone zostały na nagrody w Konkursie Recytatorskim.
Patrickowi Olczykowski dziękujemy za obsługę urządzeń nagłaśniających i audiowizualnych, natomiast Melanie Olczykowski za prezentację multimedialną PowerPoint.
Dziękujemy członkom jury za poświęcony czas, wyrozumiałość, pedagogiczne podejście i przyjazną dzieciom ocenę.
Gorąco dziękujemy Wicedyrektorowi Instytutu Polskiego w Wiedniu Panu dr Bogdanowi Wrzochalskiemu za przybycie i uświetnienie tej przesympatycznej imprezy swoją obecnością.
Pokazy uzdolnień poprzedzają długie godziny pracy młodych ludzi oraz ich nauczycieli, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom.
Rodzicom dziękujemy za wsparcie i wytrwałość w dążeniu do celu swoich pociech, przybycie i wspólnie spędzony czas.
Największe podziękowania należą się oczywiście polskim dzieciom za wdzięczne występy.Wszystkim serdecznie gratulujemy wyróżnień.
Osobiście pragnę podziękować członkiniom StowarzyszeniaI LOVE POLEN: Elżbiecie Maleszewskiej-Orlowski, Ewie Zemann, Ursuli Handl i Melanie Olczykowski za pomoc w zorganizowaniu niedzielnej imprezy, a przy okazji podziękować za całoroczną dobrą, opartą na dobrych relacjach współpracę.
Ponieważ festiwale i konkursy łączą ludzi, tak więc do zobaczenia w następnym roku.
Już dzisiaj zapraszamy!
Renata Olczykowski
JURY I Polonijnego Festiwalu Złotej Nutki „Kolędy i pastorałki”
SabinA Zapiór
- absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu,
- występuje na różnych scenach Europy, a także poza nią
- założycielka i szefowa stowarzyszenia Passion Artists, w ramach którego organizuje koncerty, młodych artystów, a także preferuje „Operę dla każdego”,
-inicjatorka Festiwalu Passion Opera
- Dyrektorka Szkoły śpiewu „Gwiazdy i Gwiazdeczki”.
Krzysztof Stępień
- absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetu Musik und Kunst w Wiedniu,
- laureat wielu międzynarodowych konkursów gitarowych,
- stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej.
- jak sam o sobie mówi: z zawodu i zamiłowania - gitarzysta, z pasji wokalista.
Krzysztof Ludwiński
- od najmłodszych lat gra na gitarze, komponuje muzykę i pisze piosenki.
- mając w dorobku 44 utwory, założył na YouTube w roku 2013,kanał MUSIC COLLABORATION 44, na którym muzykuje, współpracując z muzykami z Polski, Austrii i Niemiec.
- redaktorem naczelnym witryny internetowej austriapol.com
- pracuje na uniwersytecie w St. Pölten, odpowiedzialny za funkcjonalność sprzętu nagraniowego w studio telewizyjnym oraz w trzech studiach dźwiękowych.
fot. E.Zemann
{gallery}2016/DECEMBER/konkurs_nutki{/gallery}