Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/1
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/2
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/3
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/1
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/2
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2018/KWIECIEN/SLASK/3
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Założony 1 lipca 1953 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Bogactwo repertuaru, kilkanaście różnorodnych form artystycznych, niezliczone nagrody, kultywacja tradycji dziedzictwa narodowego oraz promocja polskiej twórczości jest niewątpliwym dowodem tego, że zespół w pełni zasługuje na miano najznakomitszego ambasadora polskiej kultury.

9 kwietnia 2018 r. mieliśmy okazję podziwiać w Wiedniu profesjonalizm, ekspresyjność i kunszt tego rewelacyjnego zespołu. Dwa autokary artystów, dwa transportowe tiry z 4 tonami barwnych kostiumów, instrumentów, mikrofonów i urządzeń technicznych. 100-osobowa grupa złożona z chóru, baletu i orkiestry, kilku rekwizytorów oraz techników, parę garderobianych wraz z dyrektorem zespołu Zbigniewem Czerniakiem na czele, zadbała o profesjonalny przebieg imprezy.

Koncert odbył się w renomowanym wiedeńskim teatrze Akzent, a zespół przyjechał na zaproszenie stowarzyszenia Fan Club I Love Polen z okazji 100-letniej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jednocześnie uczczony został przypadający na ten rok jubileusz 65-lecie istnienia Zespołu „Śląsk” a także  100-letni jubileusz powstania Republiki Austrii. 

Publiczność w języku niemieckim przywitała Melanie Olczykowski, a w polskim Renata Olczykowski. Koncert dyrygował Krzysztof Dziewięcki. Ekspresja, tempo i bogactwo kolorów spektaklu, temperament oraz perfekcjonizm artystów, piękna polska muzyka – wprowadziły publiczność, z jednej strony w stan błogostanu, a z drugiej uniesienia. Entuzjazm widowni, wspólne śpiewy, wesołe okrzyki, oklaski, skandowanie - w dużej części Austriaków - było świadectwem porywającej atmosfery i wyjątkowego zainteresowania polską kulturą z najwyższej półki. Braw na stojąco nie było końca, aż zmęczeni artyści zmuszeni byli odmówić ponownych bisów, co wprawdzie większość widzów rozumiała, lecz u niektórych pozostawiło niedosyt. Ci, na pocieszenie, mogli we foyer nabyć płyty CD i DVD zespołu. 

Koncert zaszczycili swoją obecnością Pan Aleksander Korybut-Woroniecki - Konsul Generalny przy Ambasadzie RP w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś – Dyrektor Stacji Naukowej PAN, Dr. Haydar Sari - kierownik wydziału Kultury Miasta Wiednia MA-7, a także przedstawiciele mediów polonijnych w Wiedniu. 

Podziękowania należą się organizatorowi Fan Club I Love Polen, z szefową organizacji Renatą Olczykowski na czele, a także dyrektorowi zespołu Zbigniewowi Czerniakowi, za zgodną partnerską współpracę oraz obopólne zaangażowanie w promocję Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Austrii. 

Wspaniały koncert polskiego Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im Stanisława Hadyny, zapisze się z pewnością w kalendarzu jako najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe polonijne wydarzenie pierwszego półrocza 2017. Gratulacje! 

Przetłumaczone komentarze austriackiej publiczności nadesłane na adres redakcji:

„O koncercie dowiedziałem się w austriackim Falter. Coś mnie natchnęło aby kupić bilety. Dziękuję za te przeżycia”. 

 „ Gdyby ten koncert trwał do rana, oglądałabym oczarowana”. 

„Od dzisiaj  jestem fanem  polskiej kultury”. 

„Chociaż bywamy  na różnych koncertach, czegoś podobnego jeszcze nie wdzieliśmy i nie przeżyliśmy. ” 

„Bilety wygraliśmy w loterii w kalendarzu Kurier-Event. Poszliśmy bez żadnych oczekiwań. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, przerosło wszelkie nasze oczekiwania. Dziękujemy!” 

„Przybyłam tu na zaproszenie mojej koleżanki, która ma polskich przyjaciół i od nich dowiedziała się o koncercie. Nie wiedziałam co mnie czeka. Jestem wdzięczna za to zaproszenie. Sama z pewnością nie zainteresowałabym się tym koncertem. A było to przepiękne widowisko, świetnie się bawiłam!” 

Komentarzy Polaków nie muszę cytować, żywa reakcja publiczności jest wystarczającym dowodem sukcesu.

MM. Sroda

{gallery}2018/KWIECIEN/SLASK/1{/gallery}

Fot. Irek Dorozanski

{gallery}2018/KWIECIEN/SLASK/2{/gallery}

Fot. G.F.

{gallery}2018/KWIECIEN/SLASK/3{/gallery}

Fot. E. Orlowski