Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W dniu 23 lutego odbyła się ceremonia zakończenia I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych w Krynicy Zdrój, w której wzięło udział około dwustu młodych sportowców z 12 krajów. Rywalizowali w czterech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym, snowboardzie i short tracku. Ceremonii medalowej dokonali: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Senator Artur Warzocha i Ambasador PKOL Wiktor Rybczyński.
Czytaj więcej: I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych – Krynica Zdrój 2019
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY
FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA WRAZ Z PARTNERAMI LOKALNYMI ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W POLSKIM BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W AUSTRII
NIEDZIELA, 03.03.2019 - zapisy 11:00 - start 12:00
START I META: (Park - Erholungsgebiet SIMMERING)
1110 WIEN, FlORIAN-HEDORFER-STRASSE
(ok. 150 metrów od basenu na Simmeringu)
Program wydarzenia:
-
11:00 Rejestracja uczestników
-
11:40 Rozgrzewka/Stretching
-
11:50 Odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników biegu
-
11:55 Start: NordicWalking, marsz lub marszobieg
-
12:00 Start: Bieg z pieskami i Bieg indywidualny
-
12:45 Wręczenie dyplomów i medali, pamiątkowe zdjęcia
-
13:15 Zakończenie
CELEM BIEGU JEST POKONANIE DYSTANSU HONOROWEGO TJ. 1963 M
Uczestnicy trasę mogą pokonać: biegiem, marszem, spacerem lub można iść z kijkami (NordicWalking), bardzo mile widziany jest start z pieskiem dla których na mecie będą czekały smakołyki :)
Uwaga! Udział w biegu jest bezpłatny. Bieg nie ma charakteru rywalizacji sportowej, dlatego też czas nie będzie mierzony. Udział w biegu potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy dyplom. Zalecamy zarezerwować pakiety startowo-pamiątkowe emailowo lub telefonicznie. Pakietów wraz z pamiątkowymi koszulkami jest ograniczona ilość.
PAKIET PAMIATKOWY - cena 10 Euro
(UWAGA! OGRANICZONA ILOŚĆ, ZALECAMY ZAMÓWIĆ GO EMAILOWO
lub TELEFONICZNIE)
ZAWARTOŚĆ PAKIETU PAMIĄTKOWEGO VII EDYCJI BIEGU PAMIĘCI W WIEDNIU
-
Koszulka biegowa z portretem
-
Medal okolicznościowy biegu z metalu
-
Dyplom/certyfikat dla uczestnika
-
Torba okolicznościowa
-
Matriały edukacyjne
-
Matriały informacyjne
-
Opaska silikonowa
-
pocztówka z okazji 100 lecia Niepodległości RP
-
znaczek z okazji 100 lecia Niepodległości RP
-
Pakiet energetyzujący (napój i dodatki)
-
i inne
PAKIET PAMIĄTKOWO-STARTOWY Z VI EDYCJI BIEGU W 2018 ROKU
TRASA BIEGU
Proponowany dojazd z kierunku centrum Wiednia:
Metro:
U3 - (ostatnia stacja) Simmering/Kaiserebersdf. Str.
S-Bahn: R, REX, RegioJet, S80 - stacja Simmering HauptStr
Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss
Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss
Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss
Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
4 marca 2018
W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 7 miast zagranicznych (Wiedeń, Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
W zbliżającej się VI edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
Organizator: http://poloniasport.com
http://tropemwilczym.pl/bieg/wieden
{gallery}2019/Marzec/tropem_wilczym{/gallery}
Z głębokim żalem zawiadamiam, że 4 lutego 2019 roku odszedł od nas w
wieku 13 lat wspaniały chłopiec – Beniamin Pelc.
Wzorowy uczeń, serdeczny kolega, wesoły, dowcipny, koleżeński. Tak
bardzo przez nas lubiany!
Beniaminie! Zostaniesz w naszych sercach na zawsze !
Tak bardzo pusta jest klasa bez Ciebie. Tak pusta ławka szkolna. I taka
CISZA zapanowała, gdy dowiedzieliśmy się, że odszedłeś.
Rodzicom i Rodzinie Beni składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Beniaminku, śpij w spokoju! Dobranoc!
Cześć Jego pamięci!
Nauczycielka języka polskiego mgr Marzanna Danek oraz koleżanki i
koledzy z Dolnej Austrii i Burgenlandu.
W dniu 25 stycznia na zaproszenie Rady Igrzysk Polonijnych w Austrii odbyło się w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu spotkanie informacyjne poświęcone XIX Swiatowym Letnim Igrzyskom Polonijnym organizowanych od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 roku w Gdynii. Po oficjalnym powitaniu gości przez kierownika d/s sportu polonijnego w Austrii Juliana Gaborka zabrał głos Konsul Generalny Ambasady RP w Austrii Bartłomiej Rosik.
Czytaj więcej: XIX Swiatowe Letnie Igrzyska Polonijne – Gdynia 2019 - Spotkanie