Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/LISTOPAD/tablica_khalenberg
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/LISTOPAD/tablica_khalenberg
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

„ Naród który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Marszałek Józef Piłsudski - najwybitniejszy Polak ostatnich wieków,

twórca niepodległego Państwa Polskiego.

Zabytkowa tablica, ufundowana przez naszych Rodaków, usunięta za czasów reżimu komunistycznego, czekała ponad 50 lat aby powrócić na swoje dawne miejsce, frontową ścianę kościoła św. Józefa na Kahlenbergu. 

Według relacji członka zarządu Związku Piłsudczyków Juliana Aleksandra MICHASIA, opublikowanej w sierpniu 2014 w magazynie Głos Gdyni: „tablica odsłonięta była o dziwo w 1939 roku, wtedy Austriacy nie mieli nic przeciwko Piłsudskiemu i na kościele wówczas z jednej strony był Sobieski a z drugiej Piłsudski, i nie przeszkadzało to nikomu, natomiast w latach siedemdziesiątych zaczęło przeszkadzać władzom PRL-u i jednemu z premierów, o ile dobrze pamiętam chyba Henrykowi Jabłońskiemu, więc naciskano na Rektora aby ją usunąć. Tablicę zdjęto i przechowano pod schodami w kościele, dziesiątki lat, aż do chwili obecnej”. 

W niedzielę, 9 listopada 2014 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, w kościele na wzgórzu Kahlenberg odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez ks. prałata Mariana Pruchniaka w asyście ks. Romana Krekory i innych księży z tego kościoła, po której nastąpiło ponowne odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Wielu znakomitych gości i delegacji przybyło na tę uroczystość. Z Polski przyjechała grupa około 50 Piłsudczyków: poczet sztandarowy z Gdyni i Wyszkowa; przedstawiciele Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP. Obecni byli przedstawiciele dyplomacji: ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, konsul generalny RP w Wiedniu Andrzej Kaczorowski z rodziną, dyrektor Stacji Naukowej PAN Bogusław Dybaś z małżonką oraz attaché wojskowy w Wiedniu pułk. Adam Stępień. Szkołę Polską w Wiedniu reprezentowała dyrektor Hanna Kaczmarczyk oraz uczniowski poczet sztandarowy. Na imprezę przybyli licznie Polacy mieszkający w Austrii, przedstawiciele Polonii i mediów polonijnych, a także turyści. Ubarwili ją tradycyjnymi strojami góralskimi członkowie wiedeńskiego zespołu „Podhalanie”

Uroczystego aktu odsłonięcia tablicy dokonali Kustosz Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu ks. Roman Krekora CR wspólnie z Ambasadorem RP w Austrii Arturem Lorkowskim oraz prezesem Zarządu Krajowego nadbrygadierem Związku Piłsudczyków, emerytowanym generałem Stanisławem Śliwą. Honorową wartę oficerską przed tablicą pełnili Piłsudczycy, ceremonie kościelne jak i te przy tablicy, uświetnił występ polonijnego chóru „Gaudete”Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego oraz pamiątkowym zdjęciem, na tle ponownie odsłoniętej tablicy. 

Ogólnie podniosła ceremonia  i zaszczytna inicjatywa, tylko organizatorom zabrakło fantazji logistycznej. Wytyczone miejsce przed tablicą było szerokości około 12 metrów kwadratowych (3x4m). Nie musi się posiadać zbyt wielkiej fantazji aby wyobrazić sobie tłum złożony z około 50 Piłsudczyków, 15 dyplomatów, 10 księży, 10 gości honorowych, 20 członków chóru i przynajmniej 10 fotografów, nie wspomnę już o przedstawicielach Polonii, na tak małej powierzchni. Efektem tego są zdjęcia głów, robione „w ciemno” przez fotoreporterów, którzy nie używają łokci. A przecież tak łatwo odgrodzić miejsce przed tablicą wielkości 10 x 15 metrów i z miejsca wszystko miałoby bardziej uroczysty oddźwięk i co najważniejsze, było eleganckie. Chór „Gaudete” oraz goście honorowi mieliby szansę na swoje prestiżowe miejsce, Polonia kontakt wzrokowy, a każdy fotoreporter na porządne zdjęcia. Tłum miałby też pociechę. Tymczasem pozostał w pamięci chaos i zdjęcia dziesiątek potylic.

Redakcja

fot. Marzanna Danek

Dla informacji:

Ciało Marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa w krypcie kaplicy św. Leonarda na Wawelu, a serce w grobie Matki Marszałka, wśród żołnierskich grobów na cmentarzu na Rossie w Wilnie (na zdjęciu). 

{gallery}2014/LISTOPAD/tablica_khalenberg{/gallery}