Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2015/MARZEC/dofinansowanie
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2015/MARZEC/dofinansowanie
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu zaprosił na spotkanie poświęcone problematyce realizacji i rozliczania projektów (dotychczasowe doświadczenia, zmiany zasad) oraz informacja na temat przygotowywania nowych projektów, które otrzymują wsparcie ze środków MSZ. 

Spotkanie odbyło się 2 marca 2015 w Ambasadzie RP w Wiedniu. 

Przedmiotem spotkania było również omówienie zasad składania projektów, których realizacja przewidziana jest w drugiej połowie roku. Na pytanie koleżanki red. Elżbiety Orlowski:"na jakiej zasadzie Forum Polonii uczestniczy w decyzjach odnośnie finansowania Dni Polskich?" konsul generalny pan Andrzej Kaczorowski zapewnił przybyłych, "iż od czasu Jego kadencji dyplomatycznej tzn. od dwóch lat, wszelkie decyzje odnośnie finansowania działalności polonijnej związanej z Dniami Polskimi podejmowane są tylko i wyłącznie w konsulacie RP w Wiedniu".

Zapytania dotyczące składania wniosków, kierować można na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

UWAGA! Termin składania wniosków w II turze upływa 15 kwietnia br. 

W tym roku MSZ przeznaczy ponad 84 mln zł na dofinansowanie Polonii – powiedział podsekretarz stanu Tomasz Orłowski, otwierając w listopadzie 2014 IV edycję konkursu dotacyjnego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”. 

Kwota przeznaczona na projekty polonijne w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015” to 31,7 mln zł. Zgodnie z ubiegłorocznymi planami MSZ przeznaczy też 21,3 mln zł na dofinansowanie projektów modułowych. Wiceminister Tomasz Orłowski podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że celem dwuletnich projektów modułowych jest zapewnienie bardziej stabilnego finansowania projektów w obszarach o strategicznym znaczeniu dla Polonii. To projekty wyłonione w konkursie z 2014 r., w ramach których priorytetami są: nauka języka polskiego, nauka w języku polskim i o Polsce, wsparcie mediów polonijnych oraz infrastruktury. Ponadto MSZ w tym roku przekaże 9,5 mln zł do Ministerstwa Edukacji Narodowej na projekty związane z organizacją w Polsce obozów i kolonii o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży polonijnej, jak również na doskonalenie nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozdzieli te środki w odrębnym konkursie dotacyjnym.

- To nie wszystkie środki przeznaczone dla Polaków za granicą. W ogłaszanym konkursie dotacyjnym wzięły udział projekty o wartości ponad 100 tys. zł. Istnieje jednak również ścieżka, by dofinansowywać bezpośrednio projekty mniejsze. W ramach „małych grantów” przyznawanych przez polskie konsulaty rozdysponujemy dodatkowo w 2015 roku kwotę 22 mln zł – powiedział wiceminister Orłowski.

Konkurs dotacyjny resortu dyplomacji cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony organizacji pozarządowych, jak i środowisk polonijnych (ad red. ???). MSZ odnotowuje stały wzrost liczby projektów dofinansowanych w ramach konkursu. W 2012 r. dotacje w wysokości 54,2 mln zł uzyskało 87 projektów, w 2013 r. 112 projektów otrzymało 62,2 mln zł, a w 2014 r. MSZ przeznaczyło 59 mln zł na 136 projektów.

Wzorem roku ubiegłego, nabór ofert prowadzony jest w pięciu obszarach tematycznych. Są to nauczanie języka polskiego, w języku polskim i o Polsce, media polonijne, infrastruktura, pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania, a także więzi i kontakty z Polską. – Wspieramy zarówno mniejszość polską na wschodzie, jak i ostatnią falę emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Premiujemy w konkursie organizacje mające doświadczenie we współpracy z Polonią i Polakami za granicą. – zaznaczył wiceminister Orłowski. Dodał również, że nowością w konkursie jest brak limitu ofert składanych przez jedną organizację.

Oferty w konkursie MSZ należało składać w terminie do dnia 4 grudnia 2014 r (I tura). W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz inne określone w regulaminie podmioty, których działalność nakierowana jest na współpracę z Polonią i Polakami za granicą. 

Konkurs MSZ dla Polonii. Fot. msz.gov.pl 

{gallery}2015/MARZEC/dofinansowanie{/gallery}

Fot. A. Kempa