Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

21.11.2015r. odbyła się tajna XIV Rada Prezesów WPOwA Forum Poloni, która właściwie miała dotyczyć podziału pieniędzy między organizacje biorące udział w Dniach Polskich. Nazywamy tajna, dlatego gdyż nie było publicznego rozporządzenia o terminie zebrania. Podział pieniędzy był jedynie pretekstem. Faktycznie spotkanie miało na celu wyeliminowanie, przyjętej w szeregi Forum Polonii 09. marca br. organizacji WIN (Wiedeńska Inicjatywa Narodowa).

Wtedy śpieszono się aby poprawić optykę organizacji dachowej, ponieważ wcześniej kilka stowarzyszeń opuściło FP, paru działaczy otrzymało nagany za krytykę, pozbyto się członków Komisji Rewizyjnej, którzy nie chcieli udzielić absolutorium, a na końcu poniekąd filar FP, aktywna organizacja iPolen, też postanowiła odejść. Jak zatem prezeska mogła wytłumaczyć taki stan rzeczy? 

Aby poprawić wizerunek przyjęto więc w ekspresowym tempie organizację WIN. Trochę później stowarzyszenie „Sierpień 80” wyraziło również chęć przystąpienia do Forum Polonii, ale temu kazano czekać i czeka nadal - niedługo minie rok. Pani Kopeć obawia się przecież, że dwa stowarzyszenia nie po jej linii, przyhamują jej samowolę, przejmą kontrolę, rozliczą ją, a co najważniejsze będą mogły mieć wpływ na wynik zbliżających się wyborów w styczniu 2016. Najbardziej chyba nie spodobało się jej to, że po zmianie rządu w Polsce, członkowie WIN publicznie zaczęli domagać się przejrzystości finansowej, parz filmik: http://ilovepolen.com/index.php/home/507-finanse-polonii-austriackiej

Dlatego tej, niewygodnej organizacji należało się szybciutko pozbyć, choć oficjalnym powodem wyrzucenia, jest rzekomy „brak integracji” oraz „działanie na szkodę Forum Polonii”. Pismo komputerowo podpisane „XIV Rada Prezesów WPOwA Forum Polonii”, nie opatrzone ani jednym podpisem ręcznym członków rady, wysłane zostało jak zwykle z prywatnej poczty p. Kopeć. "Decyzja" zostanie przez naszą redakcję przeanalizowana, skomentowana, a wnioski niebawem opublikowane. 

Wedle relacji świadków (czworo prezesów), na tym manipulanckim zebraniu miała miejsce piekielna awantura, cytuję: „wrzaski i krzyki prezeski i wtórującej jej, w kompletnej furii, kumpelce. Podobnież obie szykują wspólny business, więc nagle zaczęły się lubić i popierać, wcześniej na zebraniach krzyczała jedna do drugiej - "po moim trupie".

Usunięcie WIN nastąpiło pod nieobecność prezesa Roberta Koralowskiego gdyż zebranie zwołano w terminie, w którym stowarzyszenie rozgrywało zaplanowane wcześniej turnieje piłkarskie. Była to zagrywka zamierzona, ponieważ z góry wiadomo było, że nikt się nie rozdwoi. A jak bardzo na siłę prezeska naciągnęła termin, świadczy fakt, że w tym samym dniu odbyły się uroczyste obchody jubuileuszu 70-lecia działalności ZPwGA, gdzie wszyscy działacze z Linzu oraz okolicy byli zmobilizowanie i nie mogli przybyć do Wiednia, a Ambasada RP zorganizowała Dzień Otwartych Dni.

Po wyrzuceniu organizacji WIN, z miejsca następnego dnia, wykreślono ją ze strony internetowej. Na ten temat oczywiście brak odpowiedniej notki, bądź protokołu, a p. Kopeć dopiero wczoraj (5.12.15) rozesłała „oficjalne” zawiadomienie do wyrzuconego prezesa. Jako ciekawostkę podam, że „Zakopane” Związek Podhalan od lat nie może się doprosić wykreślenia z listy członkowskiej, chociaż do Forum Polonii nie przystąpił i nie należy. Podobnie było zresztą z organizacją Wspólnota Księży Polskich, która chociaż nigdy nie istniała, za to lata figurowała jako fikcja dla oka i Warszawy. Fakt ten był wielokrotnie krytykowany przez różnych działaczy, co Forum Polonii lata ignorowało i włściwie dopiero niedawno zmieniło.

W ostatnim czasie w szeregach Forum Polonii pojawiły się dwie nowe organizacje, jak wiele innych organizacji lub działaczy, przyjęte na słowo honoru, „przez telefon”. Naturalnie brak jakichkolwiek powiadomień i protokołów na ten temat. Dwie organizacje mają dziwnie jednakowo brzmiące nazwy: Stowarzyszenie Sportowe FC Polska Wien (www.fcpolskawien.futbolowo.pl) oraz Stowarzyszenie Sportowe Polonia FC Wien (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) Czyżby znowu jakaś kombinacja związana ze statystyką i optyką?

Na brak rzetelności informacji w Forum Polonii można mnożyć przykłady. Np. pod linkiem „Statut” widnieje wpis mówiący o zmianie niektórych punktów statutu, co ustanowiono 14.03.2015. Nowa wersja miała ukazać się po zatwierdzeniu przez BPD w Wiedniu. Wydział który zajmuje się tymi sprawami potrzebuje na odpowiedź 3 tygodnie, ale do tej pory poprawionego statutu brak. Nie przeszkadza to p. Kopeć aby w piśmie powołać się na paragrafy, które miejmy nadzieję w odpowiednim czasie udostępniła organizacji WIN (i nie tylko tej), bo jeśli nie, to popełniła grube niedopatrzenie. Nie można przecież wiązać kogoś przepisami, których nikt nie zna. Na wypadek jawnego konfliktu proponuję jako dowód zrobić screenshot strony. Również warto wypróbować oficjalny adres mailowy Forum Polonii, gdyż jest wyłączony, a maile wracają. Prezeska musi mieć pewność, że poza nią nikt nie ma dostępu do korespondencji stowarzyszenia, więc posługuje się prywatnym adresem.

Dlatego z wielkim zdziwieniem przeczytaliśmy komunikat na temat dofinansowań imprez na XXIV Dni Polskie w Austrii. Zarząd WPOwA Forum Polonii po raz pierwszy w historii tej organizacji podaje do publicznej wiadomości informację o podziale przyznanej przez ambasadę kwoty dofinansowania w wysokości 5400.00 €

Prosimy się nie ubawić, gdyż wygląda to tak: http://forumpolonii.at/index.php?option=com_content&view=article&id=197:komunikat-w-sprawie-dofinansowa-imprez-na-xxiv-dni-polskie-w-austrii&catid=16:xxiv-dni-kultury-polskiej-w-austrii&Itemid=24

Po takim zestawieniu natychmiast nasuwają się pytania:

  1. Czemu ma służyć wypisanie dat i godzin? Pieniądze dzielone są raczej wśród organizatorów, nie terminów. Dlaczego nie wymienione są stowarzyszenia lub organizatorzy, którzy uczknęli kawałka tortu? W jednym dniu i o tej samej godzinie odbywało się kilka imprez. Kto zatem faktycznie otrzymał pieniądze i ile? Czy jest to próba dezinformacji?
  2. Wedle jakiego klucza rozdzielone zostały fundusze, czy nagradzało się poddanych, a niepokorni organizowali na swój rachunek?
  3. Czy Forum Polonii = p. Kopeć ma prawo rozporządzać dofinansowaniami przyznanymi przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu? Przecież każda organizacja może składać bezpośrednio wnioski do konsulatu (o terminach informują wszystkie media polonijne) i samodzielnie starać się o dofinansowanie. Czy ta metoda służy zmuszaniu organizatorów do brania udziału właśnie w tej cyklicznej imprezie (cytuję wedle prezeski: "DP własność FP"), po to aby potem Forum Polonii i ambasada mogła tworzyć legendy nt. Dni Polskich, mieć podstawę do odznaczeń prezesów i trzymać stowarzyszenia i organizatorów w ryzach?
  4. Dlaczego Forum Polonii zadaje sobie trud ze skomplikowanymi i długotrwałymi rozliczeniami w wydziale konsularnym w imieniu innych stowarzyszeń? Czy Forum Polonii dysponuje działem rachunkowości i księgowym, który takie obowiązki potrafi na siebie przyjąć? 

Dofinansowania na terenie Austrii przyznawane są organizacjom, które osobiście przedstawią projekt, a potem się z niego rozliczają. Jest absolutnie niedopuszczalne rozdzielanie publicznych funduszów na podorganizacje.

  1. Dlaczego na stronie Forum Polonii nie są udostępnione kwoty innych źródeł dofinansowań płynących m.in. ze środków Wspólnoty Polskiej, Wydziału Kultury miasta Wiednia MA7, 3. Dzielnicy Wiednia i innych sponsorów?
  2. Z poniższego zestawienia wynika, że pieniądze podzielone zostały na 23 imprezy. Nie ma w nich dwóch sztandarowych, otwarcia i zakończenia Dni Polskich.
  3. W program Dni Polskich wypisało się 75 imprez. Czy pozostali organizatorzy nie otrzymali nic, czy raczej szczegóły zastały utajone? 

Dlatego, aby daty i godziny otrzymały twarz, zadaliśmy sobie trud i uzupełniliśmy organizacje oraz imprezy, które dostąpiły łaskawości prezeski. 

13.09 godz. 11.30

Tego dnia odbyło się aż pięć imprez, wedle terminu pieniądze musiała dostać:

Wystawa malarska: „Krzyż Papieski w Donaupark. Fakty, sztuka, wizja”

Prace Barbary Zofii Ochnik i Zbigniewa Staszaka, grafiki i prace fotograficzne Czesława Ogrodnika.

Org.: Barbara Zofia Ochnik, Czesław Ogrodnik 

16.09 godz. 19.00            

Recital fortepianowy Elżbiety Mazur

Org.: Sechsschimmelgalerie Wien, Elżbieta Mazur 

16.09 godz. 20.00

Koncert polsko-austriackiej wokalistki i kompozytorki Victorii Benesch

Org.: Victoria Benesch 

18.09 godz. 18.00

Mulimedialna wystawa fotografi i i projekcja filmów dokumentalnych z okazji 70-lecia wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen

Org.: Polsko Austriackie Stowarzyszenie Informacyjno-Integracyjne „Elipsa”

18.09 godz .19.00

Wernisaż prac:

Barbara Zofia Ochnik, Janina Hofsteter, Małgorzata Barna, Anna Steiner, Barbara Jäger, Lidia Messenlehner

Org.: Polskie Towarzystwo Twórczości Malarskiej w Wiedniu 

19.09 godz. 19.00

o tej samej godzinie odbyły się dwie imprezy, domniemywamy, że dofinansowane dostało stowarzyszenie „Ostoja“.

Koncert „Marzenia i talenty seniorów“

Wystąpili:

Julita Dominika Walder- sopran, Halina Piskorski-fortepian,

Maria Strzebońska-Cholewa-poezja, Janina Zając-poezja

Org.: „Ostoja“ Klub Polskich Kreatywnych Pensionistów w Wiedniu i Dolnej Austrii 

19.09 godz. 20.00

Kabaret „Bo tak!” w autorskim programie: „Pomroczność bardzo jasna”

Kabaretowa odnoga „Trzeciej Zmiany” w składzie: J. Maan, W. Firlit oraz J. Natkaniec

Wstęp: € 10.–

Org.: Polsko - Austriackie Towarzystwo Artystyczno-Kulturalne „BIS”, Trzecia Zmiana

24.09 godz. 18.00

Inauguracja IV roku akademickiego „Uniwerytetu III Wieku w Austrii”

W ukłonie Fryderykowi Chopinowi - młode talenty. Występują studenci prof. Mirosława Herbowskiego: Maja Kaszyca, Klara Kraj, Robert Maciejewski

Wstęp: € 7.–

Org.: Jadwiga Padjas – Klavierschule Padjas, Akademia Muzyczna z Krakowa,

Miesięcznik Polonii Austriackiej „Polonika”

25.09 godz. 18.30

„Wiedzieć i współdecydować“ – wykład dr Anny Ziemlewskiej „Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej”.

Dyskusja z udziałem Ewy Dziedzic i Alexandra Surowca, kandydatów polskiego pochodzenia na radnych gminy miasta Wiedeń oraz posłów do wiedeńskiego Landtagu w październikowych wyborach

Org.: Miesięcznik Polonii Austriackiej „Polonika”

25.09 godz. 19.00

Wernisaż: Lidia Molinski: Polska - „Natura-Sztuka-Wiedza”

Org.: Galeria Sztuki Meduna 1100 Wien, Quellenstrasse 24 a/1/13 

26.09 godz. 19.00

Sztuka teatralna „Cioteczka”. Teatr Myślenice

Org.: Polsko - Austriackie Towarzystwo Kultury „Takt” 

26.09 godz. 21.00

Jazz Koncert - Grzech Piotrowski

Org.: SKV Sobieski Wien 

27.09 godz. 10.30

Telling the bees - Opowiadając pszczołom Teatr cieni dla całej rodziny

Warsztaty budowania lalek teatru cieni, które dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu

Org.: Lonesome George – Stowarzyszenie wspierające różnorodność teatralną i artystyczną 

30.09 godz. 19.00

Koncert: „Romantyczne nastroje i wirtuozeria“

Wykonawcy: Agnieszka Lis – mezzosopran, Anna Gutowska – skrzypce,

Marek Kudlicki – fortepian

Org.: Zarząd Forum Polonii 

02.10 godz. 19.00

Dawać, to nie znaczy tracić

- pasja w służbie potrzebującym

- prezentacja książek Małgorzaty Kupiszewskiej oraz poezja Cezarego Zaniewskiego

Org.: Cezary Zaniewski, Małgorzata Kupiszewska 

02.10 godz. 19.00

Koncert: „W jesiennym nastroju”

Małgorzata Brodniewicz – fortepian,

Christophe Pantilion – wiolonczela

Org.: Małgorzata Brodniewicz 

03.10 godz. 18.00

Kabaret: „Związek XYZ“ z programem „Love Incorporated”

Org.: Wspólnota Polaków w Górnej Austrii 

03.10 godz. 20.00

Wykład: „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata - cisi bohaterowie II wojny światowej.

Opowieść na przykładzie Sług Bożych rodziny Ulmów z Markowej”

Wykład dr Mateusza Szpytmy-IPN Kraków

Org.: Polska Misja Katolicka w Wiedniu 

09.10 godz. 19.00

Ta impreza została odwołana. Wieczór poezji Juliana Tuwima

Org.: „Herzpol“- medyczna i socjalna pomoc dla Polski 

09.10 godz. 19.00

Koncert: „Muzyczne spotkania w Wiedniu“

Trio Violforte w składzie: Magdalena Bednarek-skrzypce,

Konstantin Zelenin-wiolonczela, Maria Kasznia-fortepian

Org.: Magdalena Bednarek 

11.10 godz. 12.00

„Koncert Papieski ORA ET LABORA 2015” uroczysta Msza św. z muzyczną oprawą

Urszula Rojek – sopran

Megumi Otsuka – organy

Nauczycielski Chór „Gaude” z Grybowa, „Sarmatia Ars Bendzinensis“

– Chór Kameralny Towarzystwa Kultury Szlacheckiej w Będzinie, Bractwo Rycerskie z Bobowej

Org.: Vienna Ars Vitalis Kulturverein, Komandoria Zagłębiowska, Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Będzinie 

12.10 godz. 20.00

Sztuka teatralna: „My byliśmy tu pierwsi!”

Grupa teatralna XYZ.

Wstęp: € 15.–, € 12.–

Org.: XYZ Stowarzyszenie Wspierania Kulturowej i Językowej Różnorodności

13.10 godz. 19.00

1030 Wien, Boerhaavegasse 25,

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu - sala Sobieskiego

60. koncert z cyklu „Muzyka i Technika” - recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha

Org.: Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii 

A oto dalsza treść tekstu zamieszczonego na stronie Forum Polonii (pisownia org.)

Wg. zasad rozliczeniowych obowiązujących z wydziałem Konsularnym organizatorzy w/w imprez otrzymają dofinansowanie po przesłaniu tradycyjną pocztą oryginału rachunku poniesionych kosztów (wynajem sali lub honorarium za koncert) na adres naszej Wspólnoty: Boerhaavegasse 25/5, 1030 Wien oraz skan rachunku z zaznaczeniem:otrzymałem zapłatęa także na adresy mailowe:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wraz z podanym przez Państwa nr. konta bankowego na jakie zostanie przesłane dofinansowanie. 

Dopiero po zebraniu wszystkich rachunków od Państwa możemy występować do Wydziału Konsularnego o przelanie na konto naszej organizacji przyznanego dofinansowania w kwocie 5400.00 €, które zostanie przesłane do nas wg. umowy w ciągu 7 dni, a następnie Państwu wypłacone przez Skarbnika Forum Polonii p. Cezarego Zaniewskiego. 

Zasady rozliczeniowe z wydziałem Konsularnym są dość skomplikowane i długotrwałe dlatego w razie Państwa wątpliwości prosimy o kontakt z wydziałem Konsularnym pod nr.tel. 0043-1-87015128

Zarząd Forum Polonii 

Reasumując.

Stowarzyszenie WIN żądało przejrzystości finansowej, dlatego zostało usunięte.

Forum Polonii=p. Kopeć zapomniała, że Polonia to barwna paleta różnych ludzi i organizacji. Należy docenić działalność każdego działacza, niekoniecznie podobnego zdania lub poglądu. Nie widzimy w tym nic złego, jeśli nawet stowarzyszenie WIN zapisało się do Forum Polonii aby jak twierdzi prezeska, która najwyraźniej się właśnie tego najbardziej obawia, "tę organizację rozwalić od wewnątrz”. Nie znaczy to przecież, że WIN miało zamiar podłożyć bombę, jeśli już to raczej przegłosować kolejny wybór p. Kopeć - do czego każda organizacja ma demokratyczne prawo. Dość podstępów jakimi posłużyła się prezeska, żeby utrzymać stołek. Tak samo, każdej organizacji wolno spróbować stworzyć nową strukturę poloniją, klub lub konfederację! I nie ma w tym nic sprośnego. Forum Polonii NIE MA MONOPOLU na Polonię!

Wykluczenie prężnej organizacji młodych działaczy, studentów uniwersytetów wiedeńskich, jest nie tylko błędem ale wielką głupotą. Nadszedł czas aby oddać pałeczkę młodym i wykształconym ludziom, a nie trzymać się kurczowo stołka oraz starych struktur i przeżytych porządków. Przyzwolenie ambasady i MSZ-u na rozdzielanie pieniędzy przez prezesa Forum Polonii, daje jednej osobie niesłusznie niepisaną władzę nad działaczami polonijnymi. Dodatkowo, zmuszanie działaczy do organizowania imprez w ramach Dni Polskich (o czym też p. Kopeć sama pisze w swoim uzasadnieniu!), powoduje skomasowanie imprez w miesiącach wrzesień-październik. Ten system, od lat praktykowany przez Forum Polonii, wspierany przez ekipy rządzące w Polsce, służący tworzeniu siatki Polonii ambasadzkiej, wcześniej czy później i tak padnie - a wtedy z całą pewnością nie pomoże święty Boże - ani pani Miziniak, ani pani z agenturalnej instytucji IBZ - finansowanej przez ambasadę i Wspólnotę Polską. Młodzi ludzie "wywiozą takie osoby na taczkach" ;-), i nikt nie uroni za nimi ani jednej łezki.

Dlatego już dzisiaj apelujemy do p. Kopeć aby dobrowolnie ustąpiła. Cztery lata pełnienia funkcji prezesa, którym nigdy zostaćnie powinna (okłamała wierutnie prezesów, aby na nią zagłosowali) - wystarczą! Apelujemy aby nie dać się nabrać na bajki prezeski, że niby nie zamierza kandydować. W skrytości nie ma zamiaru ustąpić i liczy, że będzie proszona aby została, gdyż nikt się na ten stołek nie „pali”. Już parę razy w tym stylu przerobiła działaczy polonijnych i członków zarządu, więc radzę odświeżyć pamięć i poczytać na naszej stronie internetowej serię artykułów „Męczennicy parasolowej sprawy”.

Jeśli prezeska ponownie przeforsuje swoje metody, to Polonia  będzie zdana na jej samowolę i kaprysy przez kilka następnych lat (podobnie było z jej poprzednikiem), po czym sama mianuje się „honorową” i będzie nas dalej "reprezentować". Jedyne pocieszenie, że do tego czasu być może nauczy się niemieckiego. 

 Polonia potrzebuje przywódcy, który włada językiem kraju zamieszkania, potrafi się wysłowić w ojczystym, nie kłamie i nie kieruje się własną prywatą. Człowieka mądrego i wykształconego, który nie tylko sobą coś reprezentuje ale potrafi godnie reprezentować Polonię, dla którego funkcja prezesa FP, nie jest największym życiowym sukcesem. Człowieka, nieskorumpowanego, który, nie ma prywatnych konszachtów z panami dyplomatami, nie dorabia się interesami z działaczami, nie uzależnia i nie podkupuje ludzi obietnicami oraz przeróżnymi przysługami, zaproszeniami na obiadki i urlopy. Po prostu lidera z klasą.

A jeśli ktokolwiek zapomniał lub jeszcze się nie zapoznał z metodami prezeski, przypominam tekst byłego członka Forum Polonii:

http://ilovepolen.com/index.php/poloniawaustrii1/211-solidman

względnie tekst:

http://ilovepolen.com/index.php/poloniawaustrii1/221-waligora

albo analizę metod i zachowań:  http://ilovepolen.com/index.php/poloniawaustrii1/222-wybory-tuz-tuz

Redakcja

PS. Nasz wpis bardzo szybko zadziałał. Jest godzina 23.50, a na stronie Forum Polonii nagle pojawiły się nowe informacje:

Uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia działalności Związku Polaków w Górnej Austrii
W sobotę, 21 listopada 2015r. w sali Rady Miasta Starego Ratusza w Linzu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia działalności ZPwGA, najstarszej emigranckiej organizacji w Górnej Austrii i drugiej pod względem wieku organizacji polonijnej w Austrii. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli członkowie i sympatycy ZPwGA oraz najważniejsi przedstawiciele polskiej i austriackiej polityki.
Więcej…
Julian Gaborek prezes Wspólnoty Polaków w Górnej Austrii został doceniony i uhonorowany srebrnym medalem rządu Górnej Austrii
 
Więcej…
XIV Rada Prezesów Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii Forum Polonii
logo fp21 listopada br. zgodnie ze statutem § 14 Forum Polonii, odbyło się zebranie Prezesów organizacji członkowskich Forum Polonii. Obrady rozpoczęły się o godz. 10.00, w biurze naszej Wspólnoty, zgodnie z programem obrad. Prezesom Forum zostało przedstwione sprawozdanie z pracy Zarządu za okres od 14 marca – 21 listopada. Na zebraniu dokonano bieżącej oceny pracy Zarządu, omówiono sprawy przynależności organizacji do Forum Polonii oraz najbliższe plany.

Jak do tej pory brak jednak informacji na temat usunięcia org. WIN oraz sprawozdań i komunikatów z zebrań.

Karykatura: wizerunek FP